ВИТАМИНИТЕ – ТОЛКОВА ПОЛЕЗНИ И НЕОБХОДИМИ

 

В забързаното си ежедневие, мнозина дори не забелязват настъпването на чудесния нов цикъл в природата – идването на пролетта! Да, даже и да не сте имали възможност да се порадвате на толкова очакваните слънчеви лъчи, даже и все още да не се е разтопил снегът, календарът не лъже и е вече месец март!
Пролетта е най-прекрасното време на годината, когато природата се събужда след зимен сън, когато се насърчават и активизират всички вътрешни процеси в човешкия организъм. Но това е и времето, когато хората са най-уязвими, дори по-уязвими, отколкото през зимата, защото всички запаси от полезни микроелементи в телата им са се изчерпали. Отслабеният имунитета в съчетание с рязката промяна на времето много често завършва с пролетна простуда. Как може да избегнете това?
Отговорът е: „Лесно и много просто!“ Необходимо е никога да не забравяте за съществуването на такива важни вещества, като витамините! Все пак, те са основни за изграждането на имунитет. Разбира се, за да засилите имунитета си и за да се борите успешно с вирусите, е добре да съчетаете закаляване, фармацевтични и естествени витамини. Необходимо е да намерите някаква златна среда в приемането на тези помощници, а когато става въпрос за децата не забравяйте, че основни за тях са естествените продукти.

Припомнете си, кои витамини са особено ценни за човешкия организъм и в какви продукти се съдържат те:

  • - витамин С – може би най-важният имуностимулатор в борбата срещу грипа и настинките. Съдържа се в шипките, касисът, кивито, цитрусовите плодове и дори сладките чушки!
  • - витамин А – съдържащият се в черния дроб, маслото, яйцата и морковите витамин също укрепва имунната система;
  • - витамин Е – той е прекрасно средство за укрепване на имунитета. Съдържа се в нерафинираните растителни масла, яйцата, зелените зеленчуци, брюкселското зеле;
  • - витамин В – има го в боба, просото, зелето, тъмните сортове ориз, елдата, булгура. Важен също е и витамин В6, който се съдържа в месото, бъбреците, сьомгата. Имуностимулатор е и витамин B15, който можете да си набавите чрез бирената мая, слънчогледовото семе, сусама, тиквата;
  • - омега-3 мастни киселини – те се съдържат в морски дарове като скумрията, сардините, рибата тон, маслото от черен дроб на треска, а също и в лененото масло. Мазнините от тези продукти се използват за производството на бели кръвни телца.

Правилата за готвене и условията за съхранение играят важна роля в запазването на витамините в храните. Важно е не само да знаете за съществуването на определен витамин в даден продукт, но също така и как да направите така, че той да попадне в организма ви с минимални загуби. Затова е най-добре да готвите храните на пара, да пиете пресните плодови сокове в рамките на 30 минути след приготвянето им, да използвате неемайлирани съдове.
За децата най-подходящата напитка е настойка от зелен чай с прясно френско грозде, лимон, мед. Полезни, разбира се, са и плодовите сокове, които се приготвят бързо, запазват витамините и са много вкусни. За да е по-интересно на детето може да смесвате нарязаните на парченца пресни плодове с извара или кисело мляко. Освен това, по този начин ще получите уникален здравословен коктейл с двойна доза витамини.
Консервирането също е доказан начин за запазване на витамините за през студената част от годината. Различните конфитюри, компоти и плодови пюрета са чудесно средство за повишаване на имунитета.
А сушените плодове? Те също са много вкусни и много полезни! Можете да си направите чудесен имуностимулатор по следния начин: Изберете любимите си сушени плодове или комбинация от сушени плодове, смесете ги в съотношение 1:1 с орехи и ги залейте с мед. Изяждайте по една чаена лъжичка от това „сладко“ сутрин и вечер и един месец по-късно ще забравите за здравословните си тревоги!
Преди да дадете сушени плодове на децата си, трябва да сте ги измили много добре под течаща и с гореща вода. След това ги залейте с малко топла вода и ги оставете да се запарят за няколко часа. Сокът може да се пие вместо чай, а набъбналите плодове да използвате в приготвянето на пюрета.

Източник: http://www.zaneya.com

Add new comment